Kablolamanin Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar sistemlerinin hızlı, saglıklı ve problemsiz çalışabilmesi için, yapılacak olan network kablolaması çok önemlidir. Çogu zaman kablolamaya yeterince önem verilmedigi için, saglıklı olmayan network kablolamaları üzerinde ciddi network problemlerine rastlanmaktadır. Özellikle yavaşlık ve baglantı kopukluğu gibi problemlerin bir çoğu mühendislik formatlarına uyulmadan yapılan kablolama sistemleri yüzünden olusmaktadır. Kablolama altyapısı bastan iyi tasarlanıp yapılmalı ve yıllarca kullanılmalıdır. Yapılacak olan kablolamada asağıdaki hususlara dikkat edilmelidir: Data kabloları ortama göre UTP (Unshielded Twisted Pair), STP (Shielded Twisted Pair) ya da Fiber Optik olarak tercih edilmelidir.

Kullanilan data kablolari Cat5, Cat6 gibi standartlari desteklemelidir.

Mimariye göre sivaalti, zeminalti, kanaliçi, vb. sekilde kullanicinin masasina ulastirilan data kablolari, mutlaka bir data prizinde sonlandirilmalidir. Elastik olmayan bu kablolarin uçlarina data plug (RJ-45 Connector) takilmamalidir. Kablolarin diger uçlarinin toplandigi merkezde (tercihen sistem odasi), kablolar Patch Panel denen pasif cihazlarda sonlandirilmalidir.

Data Prizleri - Bilgisayar ve Patch Panel - Switch arasindaki baglantilar, patch kablo olarak adlandirilan, çok telli kablolar ile üretilmis, yumusak ve elastik ara kablolar ile yapılmalıdır.

Data ve telefon kablolaması projelerinde mutlaka elektriksel altyapı gözden geçirilmelidir. Bilgisayar sistemleri için ayri bir topraklama hattının oldugundan emin olunmalı, toprak voltaj seviyelerinin tolere edilebilir sınırlar içinde olduguna dikkat edilmelidir.