Belirli bir network ya da internet üzerinden bir kişi ya da grup ile karşılıklı olarak sesli ve görüntülü olarak iletişim kurmanızı aynı zamanda karşılıklı doküman fotoğraf sunum ya da herhangi bir içerik paylaşmanızı sağlayan sistemlerdir.
Video Konferans; seyahat etme zorunluluğunu ortadan kaldırıp, ofisinizden tüm şubelerinizdeki toplantı odalarınıza ya da yeni irtibat kurduğunuz firmalarla bağlanmanızı sağlar. Türkiye’de ve Dünya’da şubesi ya da temsilciliği bulunan kuruluşlar, Anadolu’da şubeleri olan kuruluşlar, Sanayi kuruluşları, Sağlık sektöründe hizmet veren kuruluşlar, Kamu kuruluşları, Silahlı kuvvetler, Eğitim sektöründe hizmet veren kuruluşlar (Uzaktan Eğitim), Otomotiv, Tekstil, Kimya, Finans, Danışmanlık, Lojistik, Maden sektörleri ve uzak nokta bağlantıları olan tüm kuruluşlar video konferans sistemlerinin faydalarından kazanç sağlayabilirler.

Seyahat masraflarını azaltır, üretkenliği arttırır, çalışan kişilerin motivasyonunu yükseltir, anahtar-kilit roldeki kişilerden daha etkin faydalanmayı sağlar, daha verimli toplantılar yapılmasını sağlar, görselliğin etkinliği ile daha yoğunlaştırılmış toplantılar yapılır, daha iyi grup çalışması elde edilir, daha yüksek katılım sağlar, yorgunluğu azaltır, çalışan kişilerin güvenliğini arttırır, doğayı korur.

Noktadan Noktaya ( Point to Point ) Görüşme; Bu tip video konferans görüşmelerinde bir arayan bir de aranan yer olmak üzere iki taraf vardır. Bir ekranda karşı tarafın görüntüsü diğer ekranda da arayan tarafın görüntüsü gözükmektedir.

Çok Noktalı ( Multipoint ) Görüşme; Bu tip video konferans görüşmelerinde ikiden fazla yer aynı anda görüşmektedirler. Bunun için harici bir Çoklu Konferans Ünitesine ( MCU-Multipoint Control Unit ) veya MCU desteği olan bir uç sisteme gerek vardır. Bu görüşmelerde yapılan ise MCU cihazı aranarak sanal odalardan birine katılmaktır. Daha sonra o sanal odada bulunan diğer sistemlerle beraber iletişime geçmektir. Toplantı şekline göre ekrana gelen görüntü konuşan kişinin ekrana gelmesi ve bütün seslerin mix edilerek her yer bu seslerin iletilmesidir. Bir diğer toplantı şekli ise sürekli sunum ( Continuos Presence ) denilen ekranın dörde veya altıya bölünerek toplantıya katılan herkesin aynı anda görüntülenmesidir.

Video Konferans Ve Telekonferans Sistemleri Bilgilendirme, tartışma ve konferans gibi çalışmalarda gelişmiş teknolojiden üst seviyede faydalanmak mümkün. video konferans ve telekonferans sistemleri Kimi zaman aynı noktada bulunmayan kişilerin, ses ve görüntü ile beraber toplantıya katılması ve konferansı takip etmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda kendi fikirlerini beyan edip iştirak etme noktasında video konferans ve telekonferans sistemleri gerçekten önemli bir teknoloji gelişimini göstermek durumundadır. Uluslararası ortamda temsilciliğe sahip olan kurum ve kuruluşların yanı sıra, endüstriyel anlamda ve sanayi sektöründe pek çok işletmenin bu tip uygulamalardan faydalandığı bilinmektedir. Aynı zamanda kurumsal olarak kabul ettiğimiz kamu faydasına çalışan pek çok işletme, bu tip sistemlerden istifade etmek durumundadır.

Özellikle eğitim, otomotiv, tekstil ve çok geniş kapsamlı sektörel çalışmalarda, insan yeteneklerini geliştiren ve fırsatlarını arttıran bir çözüm ortaya çıkmaktadır. Özellikle de toplantının çok daha verimli sonuçlar elde etmesi açısından, video konferans ve telekonferans sistemleri ile birlikte çok yönlü bir bakış açısı ve fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Grup çalışmasının verimliliğini daha ileri seviyede değerlendirmek açısından, bu tip yöntemleri kullanmanın gerçekten faydalı olduğunu belirtmek gerekmektedir.

 

Video Konferans Sistemleri

Özellikle görüntü bütünlüğü ile adeta canlı olarak ortamda bulunuyormuş gibi tercih edilen yöntemler, konferans ve toplantı kalitesini yükseltiyor. Video konferans sistemleri olarak bildiğimiz yöntem ile birlikte, bilgisinden faydalanmak istediğiniz insanların katılımını mümkün hale getirebilirsiniz. Bilgi paylaşımı ve doğruyu bulma noktasında, ortak noktada buluşmak için bu çok yönlü ve kapsamlı hizmet boyutlarını gözden geçirmek gerçekten önemli olmuştur. Performansı yükseltecek ve katılım oranının da yükseltecek alternatifler, özellikle kurumsal yapıların daha iyi hedeflere ulaşmasında iyi bir sonuç ortaya koymak durumundadır. Point-To-Point olarak bildiğimiz noktadan noktaya görüşme çalışmalarında her iki tarafın karşılıklı olarak birbirini görmesi ve dinlemesi gerçekten iyi bir fırsattır. Aynı zamanda yani daha geniş bir ortamda sonuçlarıyla dikkat çeken çok noktalı görüşme, Multipoint olarak yine favori tercihler arasında bulunmak durumundadır.

Burada kullanılan üst düzey kaliteli cihazlarla birlikte, yüksek performans hedeflenir ve konferans çalışmaları buna uygun olumlu bir sonuç verir. Hem paylaşım yönünden hem de konuşmacıların çok iyi anlaşılması yönünden, bu konuda yapılan yatırımların çok iyi çözüm yarattığı bilinmektedir. Son derece gelişmiş ve önemli bir kaliteyi temsil eden video konferans ve telekonferans sistemleri konusunda, bu yöntemlerin insanlar için aydınlatıcı bir proje ve avantaj ürettiği bilinmektedir. Hemen yapacağınız girişim ile birlikte, buradaki fırsatları en iyi şekilde gözden geçirebilirsiniz.

 

Telekonferans Sistemleri

Katılımcıların toplantı veya konferansa iştirak etmesi için birden fazla yöntem vardır. Video konferans olarak bildiğimiz yöntem hakkında, hem açıklamalar yaptık hem de bu konunun avantajlarını belirttik. Bir diğer şekilde telekonferans sistemleri yine buradaki geçerli ve gerekli yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıllar süren takip deneyim ve olumlu sonuçlarla birlikte, insanların bu gibi avantajlardan istifade ettiği sonuçları gerçekten büyük önem kazanmıştır. Ortaya çıkmış ve kendi branşında muazzam bir görüntü yaratmış seçenekler ile birlikte, video konferans ve telekonferans sistemleri için gerçekten makul çözümleri gözlemlemek ve masaya yatırmak mümkün olmaktadır.

İnsanların bu gibi avantajlı çözümleri daha detaylı olarak gözden geçirdiği biliniyor. Özellikle de zamanında yapılan yatırımlar, çok yönlü bir toplantının performans ve verimlilik açısından geldiği noktayı en iyi şekilde gözler önüne getirmektedir. Tüm katılımcıların memnuniyet duyduğunu aynı zamanda takip edenlerin konuyu çok iyi anladığı süreçlerde, amacına ulaşan başarılı bir çalışma altyapısını burada görebiliyoruz.